Thajsko - poznamky

1)
Ve vetsich mestech funguji automaty na vodu. Musite si prinest vlastni nadobu a 1l stoji 1B. Obcas maji "promo akci" a za 1B davaji 1.25l. Cca. 60% techto automatu umi i zastavit cepovani vody a tak muzete menit flasky a doplnovat 1.5l lahve.

2) Voda balena v nejlevnejsich plastovych lahvych o obsahu 0.9l (kazde mesto ma svoji vlastni plnirnu) stojo 5-6B. Baleni po 6 kusech stoji 20B. V Tescu jeden kus stoji 2.75B, ale nema cenu kvuli tomu Tesco hledat.

3) Voda v resturacich je vetsinou z velkych 20l barelu a neni problem ji pit.

4) Plastove bryle - jsou na plne na prd. Kupoval jsem je letos (2006) v lednu, nez jsem jel lyzovat. Vzdy jsem si kupoval samozabarvovaci sklenene, ale letos meli akci na plastove -> jedno sklicko zadarmo. Ptal jsem se na rozdily a plsatove meli same vyhody: rychleji se odbarvuji, vice do tmava se zabarvuji, jsou lehci a hlavne je meli skladem. Navic diky akci vysli levneji. Byl jsem s nimi spokojeny. Teda az do te chvile, co j sem odjel do Asie. Pokud jsem cestoval pres noc, tak jsem si je ukladal do pouzdra. Cistil jsem je specialnim kapesnikem. Proste vzorne se o ne staral a stejne jsou uz poskrabane. Fakt nevim, jak jsem to dokazal.
Kdyz jsem se stejne staral o sklenene, tak vydrzeli i nekolik cest bez poskrabani.
Fakt me to stve. Nesnasim totiz spinave nebo poskrabane bryle, ale budu si muset zvyknout.

5) Treky v okoli Chang Mai
V Chang Mai jsou desitky cestovek, ktere prodavaji treky. Podle me je poradaji tak 3-4 agentury a ostatni jen preprodavaji. Vsichni maji pekne fotky a napisy Eco-trek. Co jsem se ptal, tak jsou nasledujici moznosti:
a) levny trek:
1200B - 2dny, 1 noc
1300B - 3 dny, 2 noci
v cene:
doprava, jidlo, bydleni, pruvodce, 1 hodina jizdy na slonovi a bamboo rafting
extra se plati:
pivo v plechu (50B), voda 15B (1l)
Skupina 6-12 lidi, s tim, ze 80% lidi chodi jen na 2 dny, takze treti den je tam znatelne mene lidi. Problem je, ze druhou noc se nebydli moc daleko od prvni vesnice, protoze posledni den je bamboo rafting a musi se k nemu dojit po obede, aby se stihl navrat do Chang Mai.
Jsou dve trasy - jedna na sever a jedna na jich od Chang Mai. Pri severni ceste si lze priplatit a misto bamboo raftingu jet na gumovem raftu. V prosinci je dost malo vody, v rece a proto bych to nebral. Trek bez slonu a raftingu, ktery je opravdu nudny nelze koupit. Chodi se 2 az 4.5 hodiny denne.
Fotky z bezneho treku v Thajsku.
pozn: pokud si tento trek koupite v "levnem" hotelu, tak zaplatite asi o 200-300B vice.

b) stredne drahy "real eco trek"
3 dny / 2 noci  od 3.500B (6 lidi) do 5.000B (pri 2 lidech) za osobu.
Chlapek tvrdi, ze se spi v jeho vesnici, zadni prodavaci suvenyru, zadna cocacola, zadne pivo. V cene je vse i voda a caj. Chodi se tak 5 hod. denne. Jo - zadni sloni nebo rafting. Prvni den se moc nechodi, protoze se jede pres 3 hodiny smerem na jih. Posledni den se podle me take moc nechodi, ale radeji jsem nechtel prodavace moc drazdit. Tento trek prodava cestovka, ktera je rovnou organizuje.

c) nejdrazsi trek
7.000B / osoba - 3-4 dny
V cene je vse mimo slonu, raftingu a s pitim vlastne take nevim. Doba chuze a plan cesty individualni po dohode s pruvodcem. Vice jsem se neptal, protoze se mi to zdalo drahy.

d) treky do Laosu: hodne cestovek nabizi vylet do Laosu. Chang Mai - Muaxai, 2 dny lodi do Luangprabang a autem zpet. Takze vlastne o zadny trek nejde. Nektere nabizeji opravdove treky v Laosu, ale na cenu jsem se neptal.

Pokec o treku v severnim Laosu - tam ale cestovky z Thajska vetsinou nejezdi.

pozn. v Laosu jsem potkal par turistu, kteri se nechali vyhodit z lode na prvni zastavce z Pak Beng do Luang Prabangu a sli pak na trek od Mekongu smer Thajsko. To by mohlo byt zajimave a pomerne dobre casove zvladnutelne.

6) V Bangkoku je strasne moc taxikaru. Vubec netusim, jak se mohou vsichni uzivit. Vsecha taxi-auta jsou klimatozivana a jezdi na plyn. Mam je radeji nez tuktuky, protoze s tuktukarem se clovek musi hadat a nakonec stejne zaplati vice nez za taxika na taxametr. Navic je taxik pohodlnejsi. Letos ani nebyl problem s tim,  aby se jelo na taxametr a to i ve spicce.
Za taxika se plati 35B vstupni pausal, v kterem jsou nejake km a pak asi 5B za dalsi km navic. Bohuzel presne nevim kolik je tech prvnich km, ale podle me neco okolo 4 ... Za minutu cekani nebo za minutu jizdy rychlosti mensi nez 8km/hod se plati 1B.
Kdyz jsme jeli ve 4 lidech z Pratunamu na Khaosan, tak to bylo levnejsi nez autobusem :-)

Spojeni na nove letiste Suvanabhumi








© Tomáš Kamm    www.slimak.cz   2006